Hafta Hafta Hamilelik - Üçüncü 3 Ay (Üçüncü Trimester)

Hafta Hafta Hamilelik - Üçüncü 3 Ay (Üçüncü Trimester)

ÜÇÜNCÜ TRİMESTER (üçüncü 3 ay) DÖNEMİ

27. HAFTA
Üçüncü trimester, yani üçüncü 3 aylık dönem 27. gebelik haftası ile başlar. Bu haftalardan sonra bebek doğduktan sonra görüneceği şekli almıştır. Tabiî ki daha ufak ve daha zayıftır ama genel itibariyle doğum zamanındaki görüntüsüne bürünmüştür. Bu dönemde bebeğin boyu 36 cm., ağırlığı 900 gr. kadardır. Artık bebeğin retina (görmeyi sağlayan gözün ağ tabakası) gelişimi tamamlanmıştır ve karanlık-aydınlığa tepki vermektedir. Anne karnına kulağını dayayan biri artık bebeğin kalp atışlarını duyabilmektedir. Bu dönemde akciğer, karaciğer, bağışıklık sistemi ve beyin hızla gelişmeye devam eder.

Anne adaylarının bu aylarda yaşayabileceği en büyük sorun idrar kaçırmadır. Bebek iyice büyümüştür. Büyüyen bebek mesaneye baskı yapar. Gebelik döneminde hızla artan hormonların da etkisiyle, gülmek, öksürmek ve ani pozisyon değişikliklerinde idrar kesesinin zamansız kasılması ile oluşur. Bu tür şikayetlerin önlenmesi için hekimler idrar tutmaya yarayan kasları güçlendirmek amacı ile Kegel egzersizlerini önerirler. 

Büyüyen rahim göğüs boşluğuna da bası yaptığı için özellikle gece yatarken nefes almada güçlük yaşanabilir. Uyurken yastıkla alınan destek ile bu şikayetler azaltılabilir.

28. HAFTA
Bebeğin boyu 38 cm., ağırlığı da 1 kg. civarındadır.  Yağ dokusunun % 3?ü oluşmuştur. Kas dokusu da yavaş yavaş gelişmektedir. Akciğerlerin gelişimi genellikle 34. haftada tamamlanmakla birlikte bu haftalardan itibaren oksijen alımına hızla hazırlanmaktadır. Bebeğin sindirim sistemi de beslenmeye hazırlanmaktadır.

Anne adaylarında bacak krampları, basur ve varis şikayetleri, bel ağrıları, mide yanması, hazımsızlık artarak devam eder. Bu ağrılar dayanılmayacak şiddette ise tabiî ki anne adayının doktoruna başvurması en uygunudur. Ama genellikle bu gibi şikayetler hamileliğin bu dönemlerinde artarak devam etmektedir. 

29 HAFTA
Bebeğin boyu 38.5 cm., ağırlığı 1150 gr. kadardır. Bu dönemde anne karnındaki bebek oldukça hareketlidir. Bu dönemde ayrıca bebeğin tat alma, koku alma, ve ışığa karşı hassasiyeti artar. Bebeğin böbrek üstü bezleri hormon üretmeye başlar.

Anne adayında bel ve sırt ağrıları 20. haftadan sonra belirginleşmeye başlar. Özellikle oturma ve ayakta durma sırasında sırt ağrıları şiddetlenebilir. Bu ağrıları hafifletmek için sabah ? akşam yapılacak sırt kaslarını uzatan egzersizler ve gevşeme teknikleri rahatlatıcı olacaktır. Karın hızla büyüdüğü için cilt çatlakları oluşabilir. Bunların oluşumunu biraz olsun azaltabilmek için banyodan sonra nemlendirici ve özel kremler kullanmak faydalı olabilir.

30. HAFTA

Bebeğin boyu artık 40 cm.?ye ulaşmıştır. Ağırlığı ise 1,3 kg.'dır. Bu haftadan sonra büyüme daha hızla arttığı için bebeğin hareket alanı kısıtlandığından, hareketlilik eskisi kadar olmayabilir.

Bu haftada, değişiklik göstermekle birlikte, anne adayı 7-9 kilo kadar almış olur. Bebeğin gittikçe aşağıya doğru hareketi ve ön tarafa doğru baskı hissi anne tarafından hissedilebilir. Bebek aşağı doğru kaydığından, anne daha rahat nefes alır. Ancak bu sefer de yürürken zorlanmalar yaşanabilir.

31. HAFTA
Bebeğin boyu 42 cm.?ye, ağırlığı 1,4 kg?a gelmiştir. Bu dönemden itibaren anne adayının kalsiyum ihtiyacı artar. Çünkü bebeğin kemik gelişimi hızlanmıştır. Bebeğin de zararlı atıkları anne tarafından atıldığı için bu aylarda (özellikle yaz aylarında) susuz kalmamaya dikkat edilmelidir.

Bebeğin yeri iyice daralmıştır. Bu yüzden annenin organlarını iterek kendine yer açmaya çalışır. Mideyi iyice sıkıştırdığı için de yanma ve hazımsızlık problemleri artar.

32. HAFTA
Bebeğin boyu 44 cm, ağırlığı ise 1,5 kg. ile 1,7 kg. arasındadır. 30-32. haftalar arsı yer daraldığı halde bebeğin hareketleri az değildir. Bunun en temel nedeni amnion sıvısının bu haftalarda diğer haftalara göre daha fazla olmasıdır. Ancak 32. haftadan itibaren bebeğin yeri iyice azalmıştır. Hareketleri daha az hissedilebilir. ?Bebek hareketleri? anne karnındaki bebeğin sağlığını ölçmedeki en temel yöntemdir. Anne adayı, karnındaki bebeğinin hareket tarzını tanır. Bebek hareketleri günün değişik saatlerinde de farklılık gösterir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, anne adayı fark edilebilir ölçüde bir değişiklik hissediyorsa doktoruna başvurmalıdır. 

Bu dönemde bebeğin beş duyusu çok iyi çalışmaktadır. Ayak tırnakları tamamen gelişmiştir.

33. HAFTA
Bu haftada bebeğin boyu 45 cm., ağırlığı ise 1,8 kg. - 1,7 kg. civarındadır. Bebek erkekse testislerin torbaya inmesi tamamlanmış olabilir ve ultrasonografi sırasında doktor tarafından görüntülenebilir.

Anne adayının el ve ayaklarında şişmeler varsa, tansiyonu yakından takip edilmelidir.

Bu haftalardan itibaren bebeğin akciğerlerinden salgılanan bir madde artış gösterir, bu artış bebeğin dış ortamlarda solunum sıkıntısı olmadan yaşam şansını artırır.

34. HAFTA
Bebeğin boyu 46 cm.'ye, ağırlığı 2 kg'a gelmiştir. Doğum artık iyice yaklaşmıştır. Braxton Hicks denen doğuma hazırlayıcı kasılmalar başlamıştır. Annenin rahim kasları bu kasılmalarla doğuma hazırlanmaktadır. Bunlar düzensiz ve genellikle rahatsızlığa neden olmayan kasılmalardır. En önemli özelliği dinlenme ile beraber geçmesidir.

Anne karnındaki bebek artık uyurken gözlerini kapamaktadır ve uyku düzeni oluşmaktadır.

ilaçlama, böcek ilaçlama, Kene ilaçlama, Kene ilaçlama, Seo Uzmanı ilkaçlama
Anne adayının yorgunluk ve halsizlik durumu 34. haftadan sonra daha belirgin düzeyde olur. Yorgunluk ve halsizlik vardır ama büyüyen karın yüzünden uyumak çok zordur. Bunun yanında gece uyuyan anne adayını uyandırabilecek şiddette bacak krampları görülebilir. O an  yapılabilecek olan en iyi tedavi kasılan kas gurubunu uzatmaya çalışmak olmalıdır. Kramplar, gün içinde yapılan hafif-düzenli egzersizler, sırt üstü yatarken ayakların yukarı kaldırılması, kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmeyle azaltılabilir.

35. HAFTA
Bebeğin boyu 46 cm., ağırlığı 2,3 kg. civarındadır. Yağ depolaması bu haftada kollarda ve ayaklarda artmıştır. Bebeğin cildinin üstü verniks denilen yağ tabakası ile kaplıdır. Bu haftadan sonra bebek her hafta 200-250 gr. kadar alacaktır. 

İlerleyen gebelik haftasıyla birlikte anne adayının stresi de artmaktadır. Stres rahim kaslarındaki gerilmeyi artırarak çok daha ağrılı hale getirir. Anne adaylarının stresten uzak durması önemlidir. Stresi fazla olan anne adaylarının, özellikle ilk gebeliklerini yaşayanların uzman yardımı almaları tavsiye edilir.

36. HAFTA
Bebeğin boyu 47 cm., ağırlığı 2,6 kg. olmuştur. Akciğer de dahil olmak üzere artık bebeğin tüm organları fonksiyonlarını yapmakla birlikte gelişimlerini doğum sonrasında da devam ettirirler.

Bu haftadan sonra yalancı doğum sancıları etkisini artırmakta kimi zaman da yanıltıcı olabilmektedir. Şimdiye kadar ayda bir yapılan kontroller bundan sonra haftada bire inebilir.

Bundan sonra anne adaylarının büyük çoğunluğunun kilosu değişmez, çünkü anne adayının yemek sonrası hazımsızlık şikayetleri iyice arttığından yemek miktarları iyice azalmıştır.

37. HAFTA
Bebek yaklaşık olarak 3 kilodur. Boyu 48 cm?dir. Ve bu haftadan sonra doğumun gerçekleşmesi normaldir. Anne adaylarının çok az bir kısmı tam 40. haftada doğum yapar. Doğumlar genellikle 37. haftadan sonra görülmektedir.

Rahim iyice büyümüş ve incelmiştir. Bu yüzden içeri giren ışık miktarı da artmıştır. Bebek gece-gündüz düzenine alışmaktadır.

Rahim ağzına bebek baskı yaptığından sümüksü vaginal akıntıda bir artış olması doğaldır. Bebeğin su kesesinin açılması ile ortaya çıkan "suların gelmesi" ile karıştırılmamalıdır.

38. HAFTA
Bu haftada bebeğin kafa çevresi ile karın çevresi yaklaşık olarak birbirine eşittir. Yağ birikimi giderek yavaşladığından bebeğin kilo alımı da yavaşlar. Bebeğin cilt üstündeki yağ tabaka, gittikçe azalmaktadır. Bebek 49 cm. ve 3,1 kg.'dır. Yakalama refleksi gelişmiştir. Bağırsak hareketleri düzene girmektedir.

Anne adaylarının, doğumun başlamasının ön belirtisi olan "Nişan gelmesi"ne hazırlıklı olması gerekir. Bu doğum kanalını tıkayan sümüksü sıvının dışarı atılmasıdır. Bu sıvı beyaz renkte ya da kanlı olabilir. Böyle bir durumda hemen doktora başvurmak gerekir.

39. HAFTA

Artık bebeğin boyu 50 cm. civarında ağırlığı ise 3,3 kg. civarındadır. Annelerin bu dönemde kendini çok hantal, rahatsız ve şişkin hissetmesi normaldir. Hareketlerin kısıtlanması nedeni ile anne adayının bir an önce doğumun gerçekleşmesi dileği olağandır. Psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmeleri için dışarı çıkmaları, insanlarla iç içe olmaları önemlidir. Gebe bu günlerde yalnız kalmamalıdır.

40. HAFTA
Doğum haftasında bebeğin boyu 50 cm., kilosu da 3,5 kg. civarında olur. Anne adayları bebeklerini kucaklarına aldıklarında benim bebeğim neden küçücük endişesine kapılmamalıdır. Çünkü bunlar yaklaşık değerlerdir. Bebeğin boyu daha kısa olabileceği gibi daha uzun da olabilir. Bu, bebekte bir sağlık problemi olduğunun göstergesi değildir. Tabiî ki bebek dünyaya geldikten sonra ilk kontrollerinin bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Artık bebeğin gelişimi tamamlanmıştır ve dış dünyaya hazırdır.

DOKTORDAN ÖNERİLER

Gebeliğin son üç ayı anne adayının ?anneliğin? ne kadar meşakkatli bir görev olduğunu anlayacağı zorluklarla geçecektir. Bebeğe duyulan sevgi ve şefkat ile beraber doğru bilgilenme tüm bu zorlukların üstesinden kolaylıkla gelinebilmesini sağlar. Anne adayı kendi çevresinden aktarılan "bilgi" bombardımanına tutulmuş gibidir. Bunlar yanıltıcı olabildiği gibi bazen aşırı endişelere yol açabilir. Lütfen bu bilgileri doktorunuzla tartışın ve doğum olayının bir hastalık değil yüzyıllardır bütün kadınların yaşadığı doğal bir süreç olduğunu unutmayın.
Gebeliğin bu döneminde ortaya çıkan en büyük zorluk, karnın büyümeye başlaması ile beraber oluşan hareketlerde zorlanma ve omurga ağrılarıdır. Kaslarımızı geliştiren ve koruyan egzersizler en büyük yardımcınızdır. Zor günleri düşünerek her gün kendinize egzersiz için 1 saat ayırın.
Her gebeliğin kadının yıpranmasına yol açan bir süreç olduğu doğrudur. Bu yıpranmayı en aza indirmek için doktorunuzun size önereceği koruyucu önlemlere dikkat etmeye çalışın.
Her canlı yaratık doğada tekdir ve kendine özgü özellikler barındırır. Uzun, kısa, tombul, zayıf, saçlı, kel ?vs.  Önemli olan onun sizin bebeğiniz olmasıdır.
Doğum çok kişinin size aktarabileceği gibi korkutucu bir eylem olamaz!
Yeni bir canlının dünyaya geldiği bu kutsal an, sizin kendi bebeğinize kavuştuğunuz andır. Kendinize, bebeğinize ve doğaya güvenin. Sizi çeşitli risklerden koruyacak, her konuda bilgilendirecek doktorunuz da her an yanı başınızda olacaktır.


ÜÇÜCÜNCÜ TRİMESTERDE (üçüncü 3 ay) BESLENME

Son trimesterde kilo artışı hızlanabilir. Bu yüzden kilo takibinizi iyi yapmanız gerekmektedir.

  • Gebe kaldığınızda;

  • Ağırlığınız normal ise her ay 1-1,5 kg ağırlık kazanmalısınız.

  • Çok zayıfsanız her ay 1,5-2 kg ağırlık kazanmalısınız. Ağırlık kazanımınız 2. ve  3. trimester süresince haftada 500 gr?ın altına düşmemesi gerekmektedir.

  • Şişmansanız gebelik süresince 7 kg ağırlık kazanmanız yeterlidir.


Sağlıklı bir gebe için ortalama kilo kazanımı 9-14 kg'dır.

2.ve 3. trimesterlerde bebek daha hızlı büyüdüğü için proteine olan gereksinme artar. Bu dönemde yüksek protein kaynağı olan besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Bunlar; et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir, ayran, yumurta?.
 

08 Aralık 2009